„Suplementacja EQUAZEN®, to na pewno było ogromne wsparcie, które dopełniło terapię i poprawiło ogólne funkcjonowanie moich dzieci, całej trójki”
Sabina – mama Eryka, Elizy i Emila

Przyczyny niedoborów omega-3

Przyczyny niedoborów omega-3

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (WNKT) należą do tzw. niezbędnych kwasów tłuszczowych, tj. takich, które nie mogą być syntetyzowane z innych składników. Należą do nich kwas linolowy i kwas α-linolenowy (prekursory), które dają początek biologicznie aktywnym związkom. W zależności od budowy kwasy tłuszczowe dzielimy na omega-3, omega-6, omega-9 itd. Kluczowe znaczenie mają kwasy z linii omega-3 i omega-6.

U niektórych osób czynniki genetyczne powodują zbyt niskie wytwarzanie białek enzymatycznych, odpowiedzialnych za wytwarzanie aktywnych metabolitów omega-3. Prawidłowy stosunek podaży omega-6 do omega-3 w pozywieniu powinien wynosić 5:1. Jednak obecnie proporcja ta sięga nawet 20:1 z powodu zbyt wysokiego spożycia kwasów omega-6 i zbyt niskiego spożycia ryb. Jeżeli w diecie przeważają kwasy omega-6, hamuja one wytwarzanie omega-3, ponieważ rywalizuja o dostęp do wspólnych dla obu rodzin kwasów układów enzymatycznych.

Męskie hormony płciowe (testosteron) hamują syntezę WNKT, natomiast estrogeny zwalniają ich rozkład, stąd częstsze występowanie zaburzeń u chłopców. Szlaki metaboliczne kwasów tłuszczowych są podatne na ływy środowiskowe, m.in. stres, infekcje, wysoka zawartość tłuszczów nasyconych w diecie.

U niektórych osób nieprawidłowa aktywność enzymów (fosfolipaza, desaturaza) może obniżać ich poziom w organizmie. Tak więc wiele czynników może wpływać na potrzebę uzupełniania diety w kwasy tłuszczowe czy to poprzez jej modyfikację, czy też suplementację.

Fizyczne oznaki niedoborów kwasów tłuszczowych:

  • nadmierne pragnienie
  • sucha i chropowata skóra
  • łamliwe paznokcie

Metabolizm kwasów tłuszczowych

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT: LA i ALA) muszą być dostarczane z dietą, organizm nie jest w stanie wytworzyć ich sam. Skomplikowany proces metabolizmu przekształca NNKT w dłuższe i bardziej nienasycone odmiany: EPA, DHA i GLA. Wydajność tych przemian jest jednak niska i wynosi kilka procent.

EQUAZEN® – źródło naturalnych, wolnych od toksyn kwasów tłuszczowych. Pierwszy oparty na naukowych dowodach, naturalny produkt bogaty w kwas omega-3 EPA. Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Neurologów Dziecięcych.

Zobacz wszystkie produkty