„Suplementacja EQUAZEN®, to na pewno było ogromne wsparcie, które dopełniło terapię i poprawiło ogólne funkcjonowanie moich dzieci, całej trójki”
Sabina – mama Eryka, Elizy i Emila
Porady i wskazówki

Jak możesz pomóc i zachęcić swoje dziecko do czytania

  1. Wcześniej = lepiej

Nie czekaj! Im wcześniej Twoje dziecko rozpocznie swoje doświadczenia z czytaniem, tym lepiej w przyszłości rozwinie te umiejętności. Małe dzieci maja zdolność szybkiego uczenia się, a pragnienie zdobywania wiedzy w tym okresie jest większe niż w starszym wieku.

  1. Przykład idzie z góry

Czytającym rodzicom o wiele łatwiej przekonać dziecko do czytania. Rozmawiaj o ostatnio przeczytanej książce, podziel się z nim swoimi wrażeniami. Możesz opowiedzieć dziecku o swoich ulubionych książkach z dzieciństwa.

  1. Każda okazja jest dobra

Czytajcie razem na głos wszystko: tytuły filmów, napisy na banerach, ulotki w aptekach, tablice

z nazwami ulic. Czytajcie w autobusie, na stacji benzynowej, w galerii handlowej, podczas oczekiwania na wizytę w przychodni lekarskiej…

  1. Czytanie jest fajne

Kiedy czytasz dziecku, zmieniaj intonacje głosu, odgrywaj role, pokazuj różne emocje – zdziwienie, radość, przestraszenie. Im więcej zabawy w trakcie poznawania słów, tym łatwiej dziecko zapamięta to, co widziało i słyszało. Spraw, żeby czytanie kojarzyło się z czymś niezwykle przyjemnym.

  1. Czytać ze zrozumieniem

Czytanie jest łatwiejsze, gdy rozumie się nie tylko słowa, ale cały kontekst. Dobrze, kiedy dziecko dostrzega, czy konkretne słowa tworzą sensowne zdanie. Jeśli nie, pomóż mu odnaleźć sens w czytanym tekście. Wyjaśniaj nieznane lub trudne słowa; możecie wspólnie poszukać opisu ich znaczenia w słowniku.

  1. Porozmawiajmy o tym

Poproś, aby dziecko opowiadało o tym, co widzi na ilustracji. Rozmawiaj o tym, co wspólnie przeczytaliście. Zachęcaj dziecko do rozbudowywania opowieści.

  1. Świetnie, ze czytasz!

Dla dzieci bardzo ważne jest uznanie rodziców. Dlatego jak najczęściej je wspieraj i nagradzaj – „ładnie przeczytałeś to trudne zdanie”, „bardzo dobrze, właśnie o to chodziło”. Pamiętaj, ze chwalone dziecko powinno odczuć Twoja szczerość, entuzjazm i radość. To będzie Wasz wspólny sukces!

Problem opóźnionego rozwoju czytania i pisania dotyczy Twojego dziecka?

Podaj mu EQUAZEN®!

Zobacz wszystkie produkty