Koncentracja uwagi, zarówno słuchowa, jak i wzrokowa, jest jednym z czynników gwarantujących sukcesy ucznia w szkole. Maluchy, które wykazują deficyty w zakresie uwagi, mogą trenować koncentrację poprzez wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń edukacyjnych. Umiejętność koncentracji daje się bowiem trenować i usprawniać. Warto, by ćwiczenie na koncentrację wpleść w rytm dnia i powtarzać je w miarę regularnie. Zadania powinny być urozmaicone – mogą mieć charakter ćwiczeń fizycznych i umysłowych. Wiele ćwiczeń na poprawę koncentracji oferuje kinezjologia edukacyjna. Jakie zadania na koncentrację można zaproponować uczniom?
Rodzaje ćwiczeń na poprawę koncentracji
- Kopiowanie wzorów – w jednej kolumnie tabeli zamieszcza się znaki, cyfry i litery, które dziecko musi umieścić w identyczny lub lustrzany sposób w drugiej kolumnie tabelki.
- Odnajdywanie błędów w tekście – w tekście zamieszcza się jakiś dodatkowy znak albo cyfrę lub dopisuje dodatkową (niepotrzebną) literę. Litery można również zamienić miejscami w danym wyrazie. Zadanie dziecka polega na odnalezieniu błędów i dodatkowych znaków.
- Labirynty – dziecko musi odnaleźć drogę wyjścia z labiryntu. Trudniejsza wersja polega na samodzielnym narysowaniu labiryntu, który ma pokonać kolega z ławki.
- Rozwiązywanie matematyczno-logicznych łamigłówek – dobrymi ćwiczeniami na koncentrację uwagi są sudoku, kakuro lub hitori, dostępne w wersji papierowej, jak również w Internecie.
- Odszyfrowywanie liter – różne symbole i znaki stanowią zaszyfrowane litery, które trzeba odgadnąć i ułożyć w słowa.
- Wyszukiwanie – w danym ciągu liter i cyfr należy odnaleźć wskazany ciąg znaków.
- Odnajdywanie różnic – zabawa polega na odnalezieniu przez dziecko jak największej ilości różnic dzielących dwa pozornie identycznie obrazki.
- Wykreślanka – zadanie polega na wykreśleniu z szeregu wyrazów tych słów, które znaczeniowo nie pasują do pozostałych.
Przykłady zadań na koncentrację
- W każdym słowie zmień jedną literę w taki sposób, by utworzyć nowy wyraz.
nic – … brać – … len – … wiec – … kok – … pąk – … waż – … sad – … rak – …
- Skreśl słowa, które nie pasują do pozostałych w linijce.
mleko chleb serek kamień jajko masło
miska garnek patelnia lodówka talerz szklanka
jajko kurczak szczenię kura kogut kurczątko
woda budyń sok kawa herbata mleko
- Podkreśl te liczby, w których znajduje się cyfra 3.
13, 242, 516, 987, 456, 729, 321, 263, 414, 903, 101, 991, 314, 872, 486, 172, 809, 732, 38
- Wśród wypisanych niżej liter 10 razy powtarza się słowo KOP. Zakreśl je.
KRUTYWSKOPBSCDTYKOPMLKINCZASZCZKOPMLINKOPMNBCVZXASDFGHJKLJHGFDSAPOIUYTREWQKOPPRPJHGKOPMNBIUJFKOTIKMNIUTYWASDYHUKRYKOPPODUSZKOWIECYTRUSKOPMNIFGHJKKOPNIKKOPMLASHUWYKICVHUN